Saturday, March 9, 2013

Kushtoji dy minuta nga jeta jote ketij postimi, eshte shume i bukur…

how-to-find-new-business-ideas-in-everyday-life“Çdo dite qe jetojme eshte nje mundesi e veçante”
Prandaj, te lexojme me teper dhe t’i kushtojme me pak kohe puneve te shtepise. Te ulemi ne shkalle dhe te adhurojme pamjen..
Pa domosdoshmerine per te pare nese ka barera te keqia ne kopesht..
Te kalojme me shume kohe me familjen dhe miqte, dhe me pak kohe duke punuar per te tjeret..
Kam vene re se jeta eshte nje bashkesi eksperiencash, per t’u vleresuar dhe jo mbivleresuar..
Tashme nuk heq menjane asgje, perdor gota kristali cdo dite…
Vesh rroba te reja, dhe sikur vetem per te shkuar ne market nese kam deshire…
Nuk ruaj menjane parfumin me te mire per festat e vecanta, e perdor gjithnje, cdo here qe dua te ndjej aromen e tij…
Frazat “nje dite…” dhe “nje dite nga keto…”, po zhduken nga fjalori im
Te bejme c’ka kemi deshire , SOT..
Me vjen keq qe s’kam shkruar letrat qe doja sepse qellimi per t’i shkruar ishte… “nje dite nga keto…”
Me vjen keq dhe jam akoma me i trishtuar kur kuptoj se kam rreshtur se theni vellezerve dhe femijeve te mi se sa i dua..
Tani perpiqem te mos kthej mbrapsht, harroj apo ruaj, asgje qe mund t’i jape lumturi dhe alegri jetes sime…
Çdo dite qe kalon, i them vetes se kjo dite eshte shume e vecante. Çdo dite, çdo ore, çdo minute qe kalon… eshte shume e veçante.
Nese e lexon kete postim do te thote se dikush te mendon dhe te ka per zemer..
Nese je shume i zene per t’i kushtuar disa minuta ketij postimi per t’ia derguar personave qe vlereson..
…ose nese preferon t’i thuash vetes “sapo te kem kohe” do ta nis “nje dite nga keto” mund te presesh shume..
Ose te mos mberrish kurre…
Ky postim permban ushqim per shpirtin..
Jepu te tjereve me teper seç presin dhe beje me besim..
Mos lejo qe nje keqkuptim i vogel te prishe nje miqesi…
Mbaj mend poezine tende te preferuar ose muziken qe te pelqen me teper..
Thuaj: “te dua”, vetem atehere kur dhashuria jote eshte e vertete
Dhe nese duhet te thuash: “Me vjen shume keq”, shihe ate person drejt e ne sy.
Nese nuk beson ne “dashurine me shikim te pare”, mos u tall me endrat e te tjereve..
Dashuro thellesisht dhe me pasion,
Ndonjehere dhe mund te lendohesh, por eshte e vetmja menyre per ta jetuar jeten plotesisht…
Nese s’je dakort perpiqu te pakten te jesh i ndershem, fol ngadale, por mendo me shpejtesi…
Mos ofendo, mos i gjykoni te tjeret per “ate qe keni degjuar te thuhet per ta ”…
Nese dikush te ben nje pyetje te ciles nuk do t’i pergjigjesh,
Buzeqesh dhe pyete: “pse do ta dish?”
Kujto qe nje dashuri e madhe, ashtu si nje sukses i madh, eshte nje risk, merre persiper….
Martohu me dike, me te cilin te pelqen te flasesh…
Sepse kur te plakeni biseda do te jete me e rendesishme se cdo gje tjeter…
Kujtohu dhe se disa here heshtja eshte pergjgija me e mire…
Lexo me teper libra, shiko me pak TV, jeto nje jete te mire dhe te rregullt..
Nje shtepi e lumtur eshte ajo cka ka rendesi me teper. Bej ç’te mundesh qe te krijosh nje ambjent te tille.
Mos e nderprit kurre dike qe po te tregon perzemersi…
Kujto qe lidhja me e mire eshte ajo ku dashuria mes dy personave eshte me e madhe se sa nevoja qe kane per njeri-tjetrin..
Mos e shperndaj kete postim nese nuk je dakort me çfare shkruhet ne te…